Bővebben a filmről
A két film – A Part és a Kuldigai freskók – Aivars Freimanis rendező és Ivars Seleckis operatőr kreatív együttműködését példázza. Akár egy halászfalu, akár egy kisváros mindennapjait követik, ugyanaz az intimitás és a hétköznapi élet részleteinek, a múló időnek és a humoros pillanatoknak szentelt figyelem jellemzi őket. Rigai iskola
A part
A film Lettország nyugati partjainál fekvő halászfalu életét mutatja be. Az idősebb generáció jól el van a fiatalabbak mellett, a hagyományos életforma megfér a modernnel. A filmesek egy egész nyarat töltöttek a faluban, együtt éltek-dolgoztak a halászközösséggel, a falu részévé váltak, ám ugyanakkor kívülálló megfigyelőként is jelen voltak. Az eredmény egy olyan film, amely mély személyes viszonyt ápol a szereplőkkel, és kíváncsian tanulmányozza az egyes embereket természetes környezetükben.
Kuldigai freskók
A film a városka életét mutatja be mozaikszerűen. A freskók tulajdonképpen rövid, gyakran humoros hangvételű novellák. A filmes stábot a forgatókönyvíró Armīns Lejiņš és Aivars Freimanis – utóbbi egyben rendező is – és Ivars Seleckis operatőr alkotják. Filmjük a Rigai Filmstúdió azon ritka produkcióinak egyike, amelyhez nem készült pontosan megírt forgatókönyv, így a filmesek szabadon barangolhattak az utcákon, téma után kutatva, és a felvételeket is kreatív módon bántak. Hangalámondás helyett A kuldigai freskókhoz a zene és a természetes zajok egyedi keveréke adja a kíséretet.
Rövid beszélgetés a kurátorral, Zane Balčus-al
A 14. Verzió teljes programja>>>
The Coast and Kuldīga Frescos illustrate the creative collaboration of director Aivars Freimanis and cinematographer Ivars Seleckis, and a shared intimacy via the small details of everyday life. Riga School
The Coast
The Coast captures life in a fishing village on the west coast of Latvia. The older generation lives alongside the younger, allowing traditional and contemporary lifestyles to continue in tandem. The filmmakers spent a summer in the village, living and working with the fishing community, becoming part of village life and observing it up close. The result is a film with a very personal attitude towards the characters, showing great interest in individuals in their natural surroundings.
Frescoes of Kuldīga
Kuldīga Frescoes has a mosaic structure that brings together various observations on life in Kuldīga. The small “frescoes” are short novellas, often marked by a humorous tone. The film is a rare example of a Riga Film Studio production without a firmly defined script, which allowed the filmmakers the freedom to explore life in a small town, and to roam the streets and use footage creatively. Instead of voiceover, Kuldīga Frescoes relies on a soundtrack that combines music and creatively reworked nature sounds.
Short discussion with the curator, Zane Balčus